New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How to scent your wedding, according to Jo Malone’s fragrance expert | Plastic Cosmetic Jar
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
Our commission would be to serve our customers and clientele with very best excellent and aggressive portable digital products for New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Botswana , Hamburg , venezuela , We now have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we've been looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. You should feel free to contact us for more details.
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!
-
China Supplier Skin Bleaching Cream Bottle - 9...
-
Hot Sale for Purple Bottle Perfume - 500ml cus...
-
China Supplier Capsule Pill Bottle - 150ml emp...
-
Top Suppliers Plastic Cream Jar - Custom oxida...
-
2017 New Style Aluminum Ointment Container With...
-
Well-designed 50g Empty Glass Jar - 250ml safe...




