Factory For Perfume Bottle Card Design - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic health care bottle |
| Item No. | J39 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 151 g |
| Capacity | 400 ml / 14.11 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Plastic Cosmetic Jar
Treat yourself to a perfume wardrobe | Aluminum Perfume Bottle
While using the "Client-Oriented" organization philosophy, a rigorous top quality command process, highly developed production devices and a potent R&D workforce, we normally provide high quality products, outstanding solutions and aggressive charges for Factory For Perfume Bottle Card Design - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: French , Vietnam , Liverpool , More than 26 years, Professional companies from all over the world take us as their long-term and stable partners. We are keeping durable business relationship with more than 200 wholesalers in Japan, Korea, USA, UK, Germany, Canada, France, Italian, Poland, South Africa, Ghana, Nigeria etc.
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.
-
Hot Sale for Empty Plastic Cream Jar For Cosmet...
-
Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 20ml...
-
China Supplier Aluminum Bottle Disposable - 10...
-
Factory Cheap Hot Car Perfume Bottle - 28/410 ...
-
Good quality Golden Luxury Jar - 15g / 30g / 5...
-
Top Quality Cosmetic Jar 10g - 50g clear plast...


