Short Lead Time for Square Shaped Bottle - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Jo Malone Scents China Opportunity With Tmall | Aluminum Perfume Bottle
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
To be a result of ours specialty and service consciousness, our company has won a superb reputation between customers all around the environment for Short Lead Time for Square Shaped Bottle - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Luxemburg , Zimbabwe , Poland , We hope we can establish long-term cooperation with all of the customers, and hope we can improve competitiveness and achieve the win-win situation together with the customers. We sincerely welcome the customers from all over the world to contact us for anything you need!Welcome all customers both at home and abroad to visit our factory. We hope to have win-win business relationships with you, and create a better tomorrow.
Cooperate with you every time is very successful, very happy. Hope that we can have more cooperation!
-
Discount wholesale 100ml Plastic Spray Bottle -...
-
Good User Reputation for Refill Perfume Atomize...
-
Factory best selling Matte Black Plastic Jars -...
-
Factory wholesale Cosmetics Cream Jar - AJ-01 ...
-
New Arrival China Card Perfume Bottle - custom...
-
Chinese wholesale Plastic Cosmetic Jars Factory...




