Fixed Competitive Price 300ml Aluminum Bottle - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-89 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 89 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Axios World – September 6, 2018 | 10ml Perfume Bottle
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Aluminum Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is the persistent conception of our firm to the long-term to develop together with consumers for mutual reciprocity and mutual advantage for Fixed Competitive Price 300ml Aluminum Bottle - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sacramento , Indonesia , Cannes , We have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we are looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. Please feel free to contact us for more details.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
-
Big Discount Screw Cup Cosmetic Jar - 50ml alu...
-
Factory wholesale Cosmetic Jars Plastic 10ml - ...
-
China Factory for Cream Jar And Lotion Bottle -...
-
Europe style for Trigger Spray Bottle - 8ml / ...
-
Factory Supply Custom Luxury Cream Jar - 280ml...
-
OEM/ODM China Empty Aluminum Perfume Bottle - ...

