Top Quality Pp Plastic Cream Jar 5g - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The 16 Best Edge Control Products for Black Hair | Plastic Cosmetic Jar
Ban on plastic: Maharashtra govt excludes small bottles, pushes deadline | mumbai news | Aluminum Perfume Bottle
To be the stage of realizing dreams of our employees! To build a happier, more united and more professional team! To reach a mutual benefit of our customers, suppliers, the society and ourselves for Top Quality Pp Plastic Cream Jar 5g - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sierra Leone , Madagascar , Iran , To keep the leading position in our industry, we never stop challenging the limitation in all aspects to create the ideal products. In his way, We can enrich our life style and promote a better living environment for the global community.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Hot Sale for Plastic Cosmetic Air Cushion Bb Cr...
-
Hot New Products 120g Cosmetic Jar - 100ml sil...
-
Cheap price Spray Bottle Cosmetic - 200ml alum...
-
Good quality Clear Cosmetic Cream Jar With Inne...
-
2017 Latest Design 5g Square Cosmetic Jar - 28...
-
Super Lowest Price 3 Gram Plastic Cream Jar - ...

