Good Quality Frost Glass Bottle - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Plastic Cosmetic Jar
Kim Kardashian sued by Vibes Media over “Kimoji Vibes” perfume | 10ml Perfume Bottle
To create far more benefit for customers is our company philosophy; customer growing is our working chase for Good Quality Frost Glass Bottle - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Detroit , Israel , kazakhstan , When you are keen on any of our items following you view our product list, please feel free to make contact with us for inquiries. You'll be able to send us emails and get in touch with us for consultation and we shall respond to you as soon as we are able to. If it's convenient, you could find out our address in our web site and come to our enterprise. or additional information of our items by yourself. We're generally ready to build lengthy and steady co-operation relations with any possible shoppers within the associated fields.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
China wholesale Cream Empty Container - wholes...
-
OEM China High Quality Plastic Skin Cream Jar -...
-
Factory Promotional Ball-shaped Cosmetics Cream...
-
PriceList for Pet Jars Bottles - 200ml aluminu...
-
Manufacturer for 50g Cream Jar - 10ml / 12ml /...
-
Short Lead Time for Round Small Glass Jar With ...




