Cheap price Glass Cosmetic Perfume Bottle - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
Pacifica Partners With Preserve On Beauty Empties Recycling Program | Plastic Cosmetic Jar
Our team through qualified training. Skilled professional knowledge, powerful sense of support, to satisfy the support desires of consumers for Cheap price Glass Cosmetic Perfume Bottle - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Milan , El Salvador , Romania , In order to carry out our goal of "customer first and mutual benefit" in the cooperation, we establish a specialist engineering team and a sales team to supply the best service to satisfy our customers' requirements. Welcome you to cooperate with us and join us. We have been your best choice.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.
-
Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 150...
-
Best Price for 100g Acrylic Square Jar - 400ml...
-
High Performance Glass Perfume Bottle Mass Prod...
-
Good Quality Glass Jars White - 750ml aluminum...
-
Factory Promotional Plastic Cosmetic Jar - AJ-...
-
Big Discount Black Skin Care Cream - 9 oz alum...




