Factory Price Big Mouth Cream Jar - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-530 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 530 ml / 19 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Where to get a bespoke fragrance made in London | 10ml Perfume Bottle
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Aluminum Perfume Bottle
Our pursuit and enterprise goal is to "Always satisfy our customer requirements". We keep on to establish and style and design outstanding top quality goods for both our outdated and new prospects and realize a win-win prospect for our clientele likewise as us for Factory Price Big Mouth Cream Jar - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Miami , Puerto Rico , South Africa , Why we can do these? Because: A, We are honest and reliable. Our products have high quality, attractive price, sufficient supply capacity and perfect service. B, Our geographical position has a big advantage . C, Various types: Welcome your inquiry, It will be highly appreciated.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 150...
-
Hot sale Silicone Travel Bottles - 620ml gold ...
-
China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - 47...
-
Trending Products Transparent Acrylic Jar - 80...
-
China Supplier High Quality Cosmetic Cream Jar ...
-
2017 Good Quality Glass Dopper Water Bottle - ...




