Manufacturer of 30ml Aluminum Eye Cream Jar - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Plastic-for-cash exchange could banish the bottle scourge | Aluminum Perfume Bottle
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
We stick with the theory of "quality first, company first, steady improvement and innovation to satisfy the customers" for the management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our provider, we deliver the items together with the fantastic good quality at the reasonable value for Manufacturer of 30ml Aluminum Eye Cream Jar - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Seychelles , Czech Republic , Brasilia , Our technical expertise, customer-friendly service, and specialized merchandise make us/company name the first choice of customers and vendors. We've been looking for your inquiry. Let's set up the cooperation right now!
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.
-
Popular Design for Spray Perfume Bottles Atomiz...
-
factory customized Plastic Square Jar - 500ml ...
-
Good Wholesale Vendors Aluminium Cap Cosmetic J...
-
Discount Price Stackable Cosmetic Jar - 600ml ...
-
Discountable price Perfume Bottle For Men - 33...
-
Factory Cheap Hot Plastic Perfume Bottle - Fac...




