Manufacturer of Plastic Airless Cream Jar - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
Our business promises all users of the first-class items and the most satisfying post-sale company. We warmly welcome our regular and new prospects to join us for Manufacturer of Plastic Airless Cream Jar - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Colombia , Swiss , Maldives , So that you can utilize the resource from the expanding info in international trade, we welcome shoppers from everywhere on-line and offline. In spite of the good quality solutions we provide, effective and satisfying consultation service is supplied by our professional after-sale service team. Product lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for your inquiries. So you should make contact with us by sending us emails or call us if you have any questions about our corporation. ou may also get our address info from our web page and come to our company to get a field survey of our merchandise. We've been confident that we have been going to share mutual achievement and create strong co-operation relations with our companions in this marketplace. We're searching forward for your inquiries.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
-
Hot sale Plastic Metal Powder Cosmetics Jar - ...
-
High Performance Glass Perfume Bottle Mass Prod...
-
Factory Outlets Plastic Cosmetic Stackable Pack...
-
Best quality Cosmetic Jars Glass - small alumi...
-
Cheap PriceList for Custom Aluminium Bottle - ...
-
18 Years Factory Cosmetic Cream Jars 100ml - 3...











