Excellent quality 100g Cosmetics Pp Jars - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | 10ml Perfume Bottle
7 things you should be putting in recycling | 10ml Perfume Bottle
No matter new customer or outdated client, We believe in extensive phrase and trusted relationship for Excellent quality 100g Cosmetics Pp Jars - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Moldova , Russia , Yemen , So far our merchandise have been exported to east Europe, the Middle East, Southeast, Africa and South America etc. We have now 13years experienced sales and purchase in Isuzu parts at home and abroad and the ownership of the modernized electronic Isuzu parts checking systems. We honor our core principal of Honesty in business, priority in service and will do our best to provide our customers with high quality items and excellent service.
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
Big discounting Glass Cream Jar - 8ml / 10ml /...
-
Factory directly supply Empty Bottles With Spra...
-
Hot Sale for 400ml Plastic Jar - 250ml silver ...
-
Competitive Price for 100ml Pet Bottle - 200g ...
-
Leading Manufacturer for Clear Perfume Bottle -...
-
Best quality Cosmetic Jars Glass - small alumi...

