100% Original Factory Caps Glass Cosmetic Jars - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Premium Beauty News | 10ml Perfume Bottle
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Custom Perfume Bottles
No matter new customer or old customer, We believe in long term and trusted relationship for 100% Original Factory Caps Glass Cosmetic Jars - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turin , Grenada , Albania , Since always, we adhering to the "open and fair, share to get, the pursuit of excellence, and creation of value"values, adhere to the"integrity and efficient, trade-oriented, best way , best valve" business philosophy. Together with our all over the world have branches and partners to develop new business areas, maximum common values. We sincerely welcome and together we share in global resources, opening up new career together with the chapter.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Discount Price Bulk Plastic Jars - 8ml / 10ml ...
-
China Manufacturer for Empty Glass Liquor Bottl...
-
Big Discount Plastic Square Jars With Lids - 2...
-
Original Factory 500g Plastic Jar - JA-3-3 ser...
-
Factory Price 50ml Black Plastic Bottle Size - ...
-
Low price for 50ml Deodorant Glass Perfume Bott...









