Leading Manufacturer for Cosmetic Spray Bottles - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Lynx effect: Dudley Zoo animals can’t get enough of aftershaves and perfumes | 10ml Perfume Bottle
Hawthorne custom cologne review: the easiest way to buy fragrance online | Empty Aluminum Perfume Bottle
We attempt for excellence, support the customers", hopes to become the top cooperation team and dominator enterprise for staff, suppliers and shoppers, realizes worth share and continual marketing for Leading Manufacturer for Cosmetic Spray Bottles - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Los Angeles , Guatemala , Bangladesh , To let customers be more confident in us and get the most comfortable service, we run our company with honesty, sincerity and best quality . We firmly believe that it is our pleasure to help customers to run their business more successfully, and that our professional advice and service can lead to more suitable choice for the customers.
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.
-
Factory wholesale Unique Cosmetic Jars - 50ml ...
-
Super Lowest Price Glass Sprayer Bottle - 600m...
-
Trending Products China Made Cosmetics Cream Gl...
-
China New Product 50ml Pet Bottle With Sprayer ...
-
Special Price for Cosmetic Package - 3ml / 6ml...
-
Factory Free sample Clear Frosted Glass Jar - ...




