Manufacturer of Aluminum Bottles Wholesale - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-19-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 64 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 28 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Trace New York’s Gender-Neutral Fragrances | Empty Aluminum Perfume Bottle
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Custom Perfume Bottles
We offer great strength in quality and development,merchandising,sales and marketing and operation for Manufacturer of Aluminum Bottles Wholesale - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Angola , Russia , Our company sticks to the principle of "high quality, reasonable price and timely delivery". We sincerely hope to establish good cooperative relationships with our new and old business partners from all parts of the world. We hope to work with you and serve you with our excellent goods and services. Welcome to join us!
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.
-
Good Quality 100ml Plastic Container - JA-3-3 ...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Ordinary Discount Airless Jar 15ml - AJ-04 ser...
-
Manufacturer for Polishing Perfume Bottle - 25...
-
Wholesale Discount 15g 30g 50g Cosmetic Cream J...
-
Free sample for Cream Jars Cosmetic - 30g colo...

