Manufacturer of Luxury Square Cream Jar - 12oz cute aluminum beer container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-07-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Gin tasting puts you in the pink | Custom Perfume Bottles
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Custom Perfume Bottles
We keep on with our business spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create much more worth for our customers with our rich resources, state-of-the-art machinery, experienced workers and exceptional providers for Manufacturer of Luxury Square Cream Jar - 12oz cute aluminum beer container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Arab Emirates , Netherlands , Hongkong , we have 8 years experience of production and 5 years experience in trading with the customers all over the world. our clients mainly distributed in the North America, Africa and Eastern Europe. we can supply high quality products with the very competitive price.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Factory Price Empty Cream Jar White - 5g mini ...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacture...
-
2017 Latest Design Plastic Jars And Screw Top L...
-
Fast delivery Perfume Bottles With Square Bulb ...
-
Factory Cheap Cosmetic Jar Containers - 50ml a...
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 1...



