Factory wholesale Lucite Perfume Bottle - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | Custom Perfume Bottles
Best UK perfume deals this Christmas: Save on designer perfumes ahead of the festive season | Custom Perfume Bottles
With this motto in mind, we've got become among essentially the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Factory wholesale Lucite Perfume Bottle - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kazakhstan , Hyderabad , Pretoria , We are trying our best to make more customers happy and satisfied. we sincerely hope to establish a good long-term business relationship with your esteemed company thought this opportunity,based on equal, mutual beneficial and win win business from now till the future.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 50g...
-
Factory Promotional Golden Cosmetic Jars - 30g...
-
Good User Reputation for 300ml Empty Plastic Ja...
-
Low price for Airless Pump Perfume Bottle - 10...
-
China OEM Glass Cream Bottle - 200ml aluminum ...
-
Professional Design Golden Cosmetic Jar - 50ml...




