Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New season scents: 9 perfumes worth a spritz this spring | Empty Aluminum Perfume Bottle
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Our primary target will be to provide our clients a serious and responsible small business relationship, supplying personalized attention to all of them for Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Bahamas , Plymouth , Now, with the development of internet, and the trend of internationalization, we have decided to extend business to overseas market. With the propose of bringing more profits to oversea customers by providing directly abroad. So we have changed our mind, from home to abroad, hope to give our customers more profit, and looking forward to more chance to make business.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
Online Exporter 50g Empty Cream Jar - 4oz colo...
-
Super Purchasing for 25ml Small Perfume Spray B...
-
PriceList for Glass Fragrance Bottle - 250ml a...
-
High Quality for Plastic Jar With Aluminum Lid ...
-
OEM Supply Pet Jar For Cosmetic Body Lotion - ...
-
2017 wholesale price Glass Bottle For Perfume -...




