Hot-selling Purple Plastic Cosmetic Jar - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-210 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 210 ml / 7.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Empty Aluminum Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" may be the persistent conception of our organization for that long-term to establish jointly with customers for mutual reciprocity and mutual gain for Hot-selling Purple Plastic Cosmetic Jar - 200ml aluminum fragrance spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Monaco , Belize , Marseille , We always adhere to follow the honesty, mutual benefit, common development, after years of development and the tireless efforts of all staff, now has perfect export system, diversified logistics solutions, thorough meet customer shipping, air transport, international express and logistics services. Elaborate one-stop sourcing platform for our customers!
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
Europe style for Cosmetic Cream Pot Jar - 6ml ...
-
Factory Free sample Transparent Glass Bottle - ...
-
OEM Manufacturer Cosmetic Jars With Lids - 250...
-
Competitive Price for High End Cosmetic Jar - ...
-
Factory wholesale Cosmetic Jar 10ml - 330ml al...
-
Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - 14 oz scr...











