Manufacturer for Cosmetic Jar With Brush Pen - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Why Stainless Steel Bottle Water Beats Water In Aluminum Bottles
Premium Beauty News | 10ml Perfume Bottle
Our merchandise are commonly identified and dependable by end users and will meet continually altering financial and social desires for Manufacturer for Cosmetic Jar With Brush Pen - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Mali , Australia , We strive for excellence, constant improvement and innovation, is committed to make us the "customer trust" and the "first choice of engineering machinery accessories brand" suppliers. Choose us, sharing a win-win situation!
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!
-
2017 China New Design Small Glass Cream Contain...
-
Top Quality Aluminum Dropper Bottle - 8ml / 10...
-
Reasonable price Aluminum Spray Perfume Bottles...
-
PriceList for White Cosmetic Cream Jar With Gol...
-
Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 3ml ...
-
Massive Selection for Cosmetic Jars Plastic - ...


