Manufacturer for Aluminum Plastic Caps - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
Dynamic Recycling renovates Tennessee plant | Plastic Cosmetic Jar
We not only will try our greatest to offer you excellent services to each individual client, but also are ready to receive any suggestion offered by our buyers for Manufacturer for Aluminum Plastic Caps - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Egypt , Kuwait , Plymouth , For anyone who is keen on any of our items right after you view our product list, you should definitely feel absolutely free to get in touch with us for inquiries. You are able to send us emails and contact us for consultation and we shall respond to you as soon as we can. If it's easy, you may locate out our address in our web-site and come to our business for far more information of our merchandise by your self. We're always ready to construct extended and steady co-operation relations with any possible customers in the related fields.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
Factory Price Flower Cosmetic Cream Acrylic Jar...
-
Hot Sale for 400ml Plastic Jar - 50g clear pla...
-
factory low price Cosmetics Jars 5g - 5 ml alu...
-
Best-Selling Pp Inner Bamboo Cream Jar - 24/41...
-
China Supplier Cosmetic Cream Jar With Dormer C...
-
OEM Factory for 5ml Refillable Perfume Atomizer...


