Manufactur standard Frosted Glass Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | 10ml Perfume Bottle
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
We will make every effort to be outstanding and perfect, and accelerate our steps for standing in the rank of international top-grade and high-tech enterprises for Manufactur standard Frosted Glass Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Arab Emirates , Bahrain , Denmark , Customer satisfaction is our goal. We are looking forward to cooperating with you and providing our best services for you. We warmly welcome you to contact us and please feel free to contact us. Browse our online showroom to see what we can do for you. And then E-mail us your specifications or inquiries today.
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
Factory Promotional Perfume Bottle With Rose To...
-
Trending Products Aluminium Cosmetic Jar - 5ml...
-
Manufacturer of Luxury Square Cream Jar - 12oz...
-
Manufactur standard Square Acrylic Jars For Cre...
-
2017 High quality Empty Jars For Sale - 5 ml b...
-
Factory source Lanolin Cream Jar Plastic - AJ-...




