Europe style for Aluminium Perfume Atomizer - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-650 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 225 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 650 ml / 23 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Empty Aluminum Perfume Bottle
Outlook for plastic cosmetic & toiletry containers | Plastic Cosmetic Jar
Innovation, excellent and reliability are the core values of our business. These principles today extra than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size company for Europe style for Aluminium Perfume Atomizer - 650ml empty aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: El Salvador , azerbaijan , Netherlands , Our products and solutions are sold to the Middle East, Southeast Asia, Africa, Europe, America and other regions, and are favorably appraised by clients. To benefit from our strong OEM/ODM capabilities and considerate services, be sure to contact us today. We will sincerely create and share success with all clients.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
Hot sale Refillable Perfume Bottle - 500ml lux...
-
PriceList for White Cosmetic Cream Jar With Gol...
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...
-
One of Hottest for 100ml Golden Dropper Bottle ...
-
OEM/ODM Factory Glass Bottle Manufacture - 5g ...
-
Reasonable price for Gray Perfume Bottles - 40...




