Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-42 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 46 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 42 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
Plastic-for-cash exchange could banish the bottle scourge | Aluminum Perfume Bottle
We provide fantastic energy in top quality and advancement,merchandising,gross sales and marketing and operation for Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - 42mm aluminum-plastic lid for glass jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Tunisia , Milan , We integrate all our advantages to continuously innovate, improve and optimize our industrial structure and product performance. We will always believe in and work on it. Welcome to join us to promote green light, together we will make a better Future!
Product variety is complete, good quality and inexpensive, the delivery is fast and transport is security, very good, we are happy to cooperate with a reputable company!
-
OEM Factory for Bamboo Lid Cosmetic Jar - JA-5...
-
OEM Manufacturer Empty Perfume Bottles - alumi...
-
Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 150m...
-
professional factory for Glass Jars For Liquid ...
-
Factory Outlets Plasti Spray Bottle - 1000ml c...
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...

