Lowest Price for Plastic Jar 50ml Cosmetic - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
Function Of Beauty Reviews Led Me To Custom Shampoo & Conditioner & I’m Obsessed | Aluminum Perfume Bottle
Our company since its inception, constantly regards product or service high quality as business life, continually improve creation technology, make improvements to product high-quality and consistently strengthen business total high-quality management, in strict accordance together with the national standard ISO 9001:2000 for Lowest Price for Plastic Jar 50ml Cosmetic - 9 oz food grade vodka aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Austria , Georgia , Madras , We have more than 200 staff including experienced managers, creative designers, sophisticated engineers and skilled workers. Through hard work of all employees for the past 20 years own company grew stronger and stronger. We always apply the "client first" principle. We also always fulfill all contracts to the point and therefore enjoy excellent reputation and trust among our customers. You are very welcome to personally visit our company.We hope to start a business partnership on the basis of mutual benefit and successful development . For more information please do no hesitate to contact us..
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 200ml P...
-
OEM Factory for Opal Glass Cosmetic Cream Glass...
-
Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle -...
-
Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb...
-
Hot sale 50 Ml Plastic Perfume Bottle - 14 oz ...
-
Good Wholesale Vendors 500ml Aluminum Bottle - ...




