China Factory for Plastic Container Round Acrylic Cream Jar - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-300 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 130 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 300 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
Premium Beauty News | Plastic Cosmetic Jar
We are experienced manufacturer. Wining the majority of the crucial certifications of its market for China Factory for Plastic Container Round Acrylic Cream Jar - 300ml wide mouth aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Washington , Indonesia , kazakhstan , In order to meet our market demands, we have paied more attention to the quality of our products and services. Now we can meet customers' special requirements for special designs. We persistently develop our enterprise spirit "quality lives the enterprise, credit assures cooperation and keep the motto in our minds: customers first.
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Factory directly supply Window Cap Cosmetic Cre...
-
PriceList for Elegant Empty Jar - 42mm aluminu...
-
Best Price for Packaging Cosmetic Cream Jars - ...
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 5ml...
-
OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - ...
-
OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - A...




