Special Price for Empty Round Perfume Glass Bottles - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 40 ml / 1.4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume Workshop Singapore starts Halal Bespoke Perfume Making Workshop for Corporate Team Building and Individual Customers | Empty Aluminum Perfume Bottle
Signature Scent Workshop @ Homemade London | Aluminum Perfume Bottle
We pursue the management tenet of "Quality is remarkable, Company is supreme, Name is first", and will sincerely create and share success with all clientele for Special Price for Empty Round Perfume Glass Bottles - 40ml aluminum nasal spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Montpellier , Russia , Botswana , If you are interested in any of our products and solutions or would like to discuss a custom order, remember to feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
-
2017 wholesale price Crystal Perfume Spray Bott...
-
Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 50ml...
-
China Supplier High Quality Cosmetic Cream Jar ...
-
High definition 500ml Pet Plastic Bottle - 500...
-
Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - custom lu...
-
Factory Price Empty Cream Jar White - 5g mini ...











