Renewable Design for Jar For Face Cream - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Woolworths not ruling out letting customers bring containers | Custom Perfume Bottles
Cosmogen Reveals Glass Color Cosmetics Package | Aluminum Perfume Bottle
We are commitment to offer you the aggressive price tag ,exceptional products and solutions high-quality, as well as fast delivery for Renewable Design for Jar For Face Cream - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Qatar , South Africa , Johannesburg , Our well-equipped facilities and excellent quality control throughout all stages of production enable us to guarantee total customer satisfaction. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact me. We are looking forward to forming successful business relationship with new clients around the world.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Original Factory Pp Plastic Cream Jar - 8 ml p...
-
Factory Supply Bilayer Pp Cream Jar - 89mm gol...
-
2017 New Style Small Packaging Cosmetic Cream J...
-
Free sample for Hand Made Perfume Bottle - 100...
-
Manufacturer of 30ml Aluminum Eye Cream Jar - ...

