Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Aluminum Perfume Bottle
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Plastic Cosmetic Jar
We always continually provide you with the most conscientious customer service, and the widest variety of designs and styles with finest materials. These efforts include the availability of customized designs with speed and dispatch for Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Morocco , Haiti , Algeria , We seriously promise that we provide all the customers with the best quality products, the most competitive prices and the most prompt delivery. We hope to win a resplendent future for customers and ourselves.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
-
Factory Price For Cosmetic Luxury Jar - Small ...
-
Factory wholesale Gold Aluminum Cream Jar - 5 ...
-
Wholesale Discount 100ml Perfume Spray Bottle -...
-
Factory selling Cosmetic Plastic Cream Jars - ...
-
China New Product Cosmetic Pot 3 Gram Jar - Cu...
-
100% Original Factory Clear Square Nail Jar - ...


