professional factory for 50g Green Cream Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-21-280 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 186 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 280 ml / 10 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Silver Perfume Bottles – The Legacy Behind Them
M&S Discount Codes, Promo & Sales | 10ml Perfume Bottle
We've been commitment to offer the competitive rate ,outstanding merchandise good quality, too as fast delivery for professional factory for 50g Green Cream Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cologne , Sheffield , Naples , Adhering to the principle of "Enterprising and Truth-Seeking, Preciseness and Unity", with technology as the core, our company continues to innovate, dedicated to providing you with the highest cost-effective solutions and meticulous after-sales service. We firmly believe that: we're outstanding as we have been specialized.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Factory Price 250ml Cosmetic Bamboo Jar - 50ml...
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - 47mm ...
-
Renewable Design for Boston Round Plastic Pet B...
-
Special Price for Aluminum Skin Care Jars - 25...
-
Hot-selling Aluminium Refill Perfume Bottle - ...
-
China OEM Supplement Packaging - AJ-10 series ...



