Factory directly supply Frosted Cosmetic Glass Jar - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Kim Kardashian sued by Vibes Media over “Kimoji Vibes” perfume | 10ml Perfume Bottle
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | 10ml Perfume Bottle
With our leading technology at the same time as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and growth, we're going to build a prosperous future together with your esteemed firm for Factory directly supply Frosted Cosmetic Glass Jar - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Florida , Liberia , Sweden , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we will continue to develop, to provide the high-quality products and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
-
OEM/ODM Supplier Round Cream Jar 50g - 1000ml ...
-
Factory directly Plastic Jars - 68mm silver al...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - 100ml a...
-
Trending Products Colorful Cream Jar - 50ml wh...
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...
-
Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - ...

