Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 160ml aluminum spray water bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-160 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 131 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 160 ml / 5.65 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Layering Perfumes To Help You Create Your Unique, Signature Scent | Custom Perfume Bottles
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our commission is to serve our users and clients with best quality and competitive portable digital products for Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 160ml aluminum spray water bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Myanmar , Costa rica , Paris , We adopted technique and quality system management, based on "customer orientated, reputation first, mutual benefit, develop with joint efforts", welcome friends to communicate and cooperate from all over the world.
This is a very professional and honest Chinese supplier, from now on we fell in love with the Chinese manufacturing.
-
Factory Price Super Mini Perfume Bottle - 200m...
-
18 Years Factory Eye Cream Glass Jar - 250ml b...
-
Special Design for High Performance Round Luxur...
-
Reliable Supplier Cream Packaging Jar - Custom...
-
Chinese wholesale Plastic Cosmetic Jars Factory...
-
Discountable price Cheap Empty Plastic - 10ml ...











