Factory directly Containers For Cosmetics - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Aluminum Perfume Bottle
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
"Quality initially, Honesty as base, Sincere company and mutual profit" is our idea, in order to create repeatedly and pursue the excellence for Factory directly Containers For Cosmetics - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Roman , Bolivia , Singapore , All our staffs believe that: Quality builds today and service creates future. We know that good quality and the best service are the only way for us to achieve our customers and to achieve ourselves too. We welcome customers all over the word to contact us for future business relationships. Our products are the best. Once Selected, Perfect Forever!
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
-
Special Design for Empty Face Cream Jars - 20 ...
-
Ordinary Discount 50ml Double Wall Pp Cream Jar...
-
New Arrival China 2oz Cosmetic Jar - 250ml sil...
-
Cheap PriceList for Pet Jar Aluminium Cap - 24...
-
Cheapest Factory Cosmetics Jar 3ml - custom lu...
-
Cheap price 8ml Twist Perfume Bottle - 480ml l...


