Best Price for 15g 30g 50g 100g Cosmetic Cream Cream Jar - 500ml aluminum shampoo pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Packaging Market Analysis, Growth, Trends & Forecast 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" could be the persistent conception of our enterprise to the long-term to produce together with clients for mutual reciprocity and mutual profit for Best Price for 15g 30g 50g 100g Cosmetic Cream Cream Jar - 500ml aluminum shampoo pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mali , Zambia , Amman, To get more information about us as well as see all our products, please visit our website. To get more information please feel free to let us know. Thank you very much and wish your business always be great!
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
Reasonable price for Small Cream Jar 10g - 200...
-
Leading Manufacturer for Acrylic Airless Jar - ...
-
China OEM Black Empty Plastic Container - 8ml ...
-
Ordinary Discount Airless Jar 15ml - 33cl alum...
-
Big discounting Clear Glass Cosmetic Jar - 33c...











