High reputation Glass Bottle 30ml - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Custom Perfume Bottles
Our firm has been concentrating on brand strategy. Customers' satisfaction is our best advertising. We also offer OEM provider for High reputation Glass Bottle 30ml - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Slovak Republic , Brasilia , Mecca , We are your reliable partner in international markets with the best quality products. Our advantages are innovation, flexibility and reliability which have been built during the last twenty years. We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sales and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb...
-
Hot sale Factory Cream Jar 50g - AJ-02 series ...
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 24...
-
Good quality Golden Luxury Jar - 15g / 30g / 5...
-
OEM Supply 10ml Empty Brown Glass Spray Bottle ...
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 500ml luxu...











