Leading Manufacturer for 100g Cosmetic Cream Jar - 5 ml oxidated aluminum inhaler bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-23 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 91 mm |
| Weight | 13.6 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Aluminum Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
With reliable quality process, good reputation and perfect customer service, the series of products produced by our company are exported to many countries and regions for Leading Manufacturer for 100g Cosmetic Cream Jar - 5 ml oxidated aluminum inhaler bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Belgium , Philadelphia , Costa Rica , As the world economic integration bringing challenges and opportunities to the xxx industry, our company , by carrying on our teamwork, quality first, innovation and mutual benefit, are confident enough to supply our clients sincerely with qualified merchandise, competitive price and great service, and to build a brighter future under the spirit of higher, faster, stronger with our friends together by carrying on our discipline.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
-
PriceList for Empty Glass Perfume Bottle 100ml ...
-
Top Suppliers Cosmetic Loose Powder Cream Jar -...
-
OEM/ODM Supplier Pp Jar With Bamboo Cover - 75...
-
factory customized Transparent Plastic Jar - 4...
-
Wholesale Dealers of Pet Empty Capsule Bottle -...
-
2017 High quality Card Shape Perfume Bottle - ...

