High Quality for Aluminium Spray Bottle - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Nopal juice forms basis for new biodegradable plastic | Aluminum Perfume Bottle
Premium Beauty News | Plastic Cosmetic Jar
We always believe that one's character decides products' quality, the details decides products' high-quality ,together with the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE crew spirit for High Quality for Aluminium Spray Bottle - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Anguilla , Brazil , Italy , We warmly welcome domestic and overseas customers to visit our company and have business talk. Our company always insists on the principle of "good quality, reasonable price, the first-class service". We are willing to build long-term, friendly and mutually beneficial cooperation with you.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Top Quality Alu Cream Jar For Cosmetic - 400ml...
-
OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Aluminum Containe...
-
Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle -...
-
Factory Outlets 30ml Plastic Perfume Pet Bottle...
-
Well-designed Roll On Bottle 10ml - 500ml alum...
-
Manufacturer of Aluminum Bottle Spray - AJ-06 ...


