Best Price on Plastic Pink Cosmetic Jar - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Empty Aluminum Perfume Bottle
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
Our enterprise since its inception, constantly regards product good quality as organization life, constantly improve production technology, strengthen merchandise high quality and continuously strengthen enterprise total good quality administration, in strict accordance with all the national standard ISO 9001:2000 for Best Price on Plastic Pink Cosmetic Jar - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Singapore , Barbados , panama , The company attaches great importance to product quality and service quality, based on the business philosophy "good with people, genuine to whole world, your satisfaction is our pursuit". we design products, According to customer's sample and requirements, to meet the needs of the market and offer different customers with personalized service. Our company warmly welcomes friends at home and abroad to visit, to discuss cooperation and seek common development!
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
OEM Manufacturer Empty Perfume Bottles - alumi...
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 100...
-
PriceList for Pet Jars Bottles - 200ml aluminu...
-
Europe style for Aluminium Perfume Atomizer - ...
-
Factory directly Acrylic Cosmetic Jar 50 Ml - ...

