Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream Jar - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-47 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 47 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
With reliable good quality system, great standing and perfect consumer support, the series of products and solutions produced by our organization are exported to quite a few countries and regions for Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream Jar - 47mm gold aluminum glass jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Brunei , Zambia , Honduras , We have a strict and complete quality control system, which ensures that each product can meet quality requirements of customers. Besides, all of our products have been strictly inspected before shipment.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
High Performance Glass Cream Jar With Aluminum ...
-
Best Price for Acrylic 30ml Cosmetic Jar - 8 m...
-
Manufactur standard Container For Cosmetic - A...
-
Massive Selection for 30ml Perfume Spray Bottle...
-
Low MOQ for Hanging Car Perfume Bottle - 25ml ...
-
Cheap price Mini Perfume Spray Bottle - 200ml ...

