Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pharmaceutical packaging bottle |
| Item No. | J40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 167 mm |
| Weight | 179 g |
| Capacity | 800 ml / 28.22 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Empty Aluminum Perfume Bottle
Garden Docs: Beer, water, other weapons to protect roses from pests | Plastic Cosmetic Jar
Being supported by an highly developed and skilled IT group, we could offer you technical support on pre-sales & after-sales support for Wholesale Price Hot Sale Cream Jars - 800ml gold lid PET plastic pharmaceutical packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Kuwait , Riyadh , All the imported machines effectively control and guarantee the machining precision for the items. Besides, we have a group of high-quality management personnels and professionals, who make the high-quality items and have the ability to develop new merchandise to expand our market home and abroad. We sincerely expect customers come for a blooming business for both of us.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
Factory making Cute Fruit Design Cream Jar - A...
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - AJ-09 series al...
-
Special Price for Bamboo Glass Cosmetic Jar - ...
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 200ml a...
-
Cheapest Price Plastic Cosmetic Loose Powder Ja...
-
100% Original Factory Double Wall Cream Jars - ...


