One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen Spray Bottle - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Empty Aluminum Perfume Bottle
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Custom Perfume Bottles
Every single member from our higher effectiveness product sales staff values customers' requires and organization communication for One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen Spray Bottle - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , Vietnam , Chicago , To create more creative products, maintain high-quality products and update not only our products but ourselves so as to keep us ahead of the world, and the last but most vital one: to make every client satisfied with everything we offer and to grow stronger together. To be the real winner, starts here!
We have been engaged in this industry for many years, we appreciate the work attitude and production capacity of the company, this is a reputable and professional manufacturer.
-
2017 Latest Design Wholesale Empty Jar - 1000m...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Jar For Skin Car...
-
China Cheap price Wood Cap Acrylic Cream Jar - ...
-
China Factory for Pen Perfume Bottle - 25ml al...
-
Wholesale Price Aluminum Lotion Bottle - 250ml...
-
Manufacturing Companies for Custom Perfume Bott...











