Factory directly Cream Plastic Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
What makes scents now: The rapid change of the fragrance industry | Aluminum Perfume Bottle
Trace New York’s Gender-Neutral Fragrances | Empty Aluminum Perfume Bottle
In an effort to finest meet up with client's requirements, all of our operations are strictly performed in line with our motto "High High quality, Competitive Rate, Fast Service" for Factory directly Cream Plastic Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nigeria , Sweden , Slovakia , We are in continuous service to our growing local and international clients. We aim to be worldwide leader in this industry and with this mind; it is our great pleasure to serve and bringing the highest satisfaction rates among the growing market.
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!
-
100% Original Factory Caps Glass Cosmetic Jars ...
-
Wholesale 30ml Glass Spray Perfume Bottles - 8...
-
Fixed Competitive Price 300ml Aluminum Bottle -...
-
Discount wholesale 20/410 Bamboo Plastic Jars -...
-
Top Quality Glass Screw Neck Perfume Bottle - ...
-
Cheapest Factory Airless Pump Bottle - 150ml /...




