Hot-selling Atomizer Perfume - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Jerry Payne has a forest of bottle trees on his property | Aluminum Perfume Bottle
Victoria Beckham reveals how she relies on a collagen DRINK during long flights | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our primary intention should be to offer our clientele a serious and responsible enterprise relationship, delivering personalized attention to all of them for Hot-selling Atomizer Perfume - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nairobi , Slovak Republic , Liberia , Our company will adhere to "Quality first, , perfection forever, people-oriented , technology innovation"business philosophy. Hard work to keep making progress, innovation in the industry, make every effort to first-class enterprise. We try our best to build the scientific management model, to learn abundant skilled knowledge, to develop advanced production equipment and production process , to create the first-call quality solutions, reasonable price , high quality of service , quick delivery , to offer you create new value .
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.
-
Factory made hot-sale Frosted Glass Jars And Wo...
-
PriceList for High Grade Cosmetic Jar - wholes...
-
China Cheap price Pig Animal Shape Cosmetic Jar...
-
Leading Manufacturer for Aluminium Bottle - 10...
-
Europe style for Good Reputation Perfume Bottle...
-
Massive Selection for 100ml Customized Perfume ...

