New Fashion Design for Luxury Aluminium Cream Jar - 350ml fashion aluminum beer packaging container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-20-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Hawthorne custom cologne review: the easiest way to buy fragrance online | Empty Aluminum Perfume Bottle
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
abide by the contract", conforms towards the market requirement, joins during the market competition by its good quality likewise as provides additional comprehensive and great services for customers to let them turn out to be big winner. The pursue of your enterprise, is the clients' fulfillment for New Fashion Design for Luxury Aluminium Cream Jar - 350ml fashion aluminum beer packaging container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: India , Sydney , Stuttgart , Our company abides by the management idea of "keep innovation, pursue excellence". On the basis of assuring the advantages of existing products, we continuously strengthen and extend product development. Our company insists on innovation to promote the sustainable development of enterprise, and make us become the domestic high-quality suppliers.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Discount Price Stackable Cosmetic Jar - 600ml ...
-
Factory best selling 16oz Empty Cosmetic Plasti...
-
Special Price for Travel Portable Bottle - 500...
-
Factory For Massage Cream Jar - 500ml luxury a...
-
Competitive Price for 50g Empty Acrylic Cosmeti...
-
Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - custom lu...



