Manufacturer for Polishing Perfume Bottle - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | 10ml Perfume Bottle
Jo Malone launches first men’s fragrance collection, in partnership with Huntsman tailors | Plastic Cosmetic Jar
Our corporation has been specializing in brand strategy. Customers' gratification is our greatest advertising. We also source OEM company for Manufacturer for Polishing Perfume Bottle - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Guinea , Swedish , Peru , During in 11 years, We have participated in more than 20 exhibitions, obtains the highest praise from each customer. Our company has been devoting that "customer first" and committed to helping customers expand their business, so that they become the Big Boss !
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Hot Sale for Credit Card Perfume Bottle Pocket ...
-
Hot sale Factory Cream Jar 50g - 500ml transpa...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - AJ-01 s...
-
Big Discount Design Your Own Perfume Bottle - ...
-
Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Ca...
-
China Supplier Skin Bleaching Cream Bottle - 9...

