Hot-selling Aluminium Refill Perfume Bottle - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Man-eating tiger hunted by Indian authorities using Calvin Klein cologne after ‘killing 13 people’ | Aluminum Perfume Bottle
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
"Based on domestic market and expand abroad business" is our enhancement strategy for Hot-selling Aluminium Refill Perfume Bottle - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cannes , Zambia , Holland , In order to meet more market demands and long-term development, a 150, 000-square-meter new factory is under construction, which will be put into use in 2014. Then, we shall own a large capacity of producing. Of course, we are going to continue improving the service system to meet the requirements of customers, bringing health, happiness and beauty to everyone.
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.
-
Hot-selling Wholesalers Cosmetic Jar - 15g sma...
-
Special Price for Empty Plastic Loose Powder Cr...
-
New Fashion Design for Cosmetic Pet Jars - 100...
-
Rapid Delivery for Aluminum Jar For Lip Balm - ...
-
High Quality 250ml Bamboo Jar - 8ml / 10ml / 1...
-
China Factory for 200ml Pp Plastic Cosmetic Cre...

