Hot-selling 50g Cosmetic Jars With Black Cap - 10g PET plastic nail gel jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-10 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 38 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 10 ml / 0.35 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | 10ml Perfume Bottle
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Innovation, good quality and reliability are the core values of our enterprise. These principles today extra than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size organization for Hot-selling 50g Cosmetic Jars With Black Cap - 10g PET plastic nail gel jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Macedonia , New York , New Orleans , We pay high attention to customer service, and cherish every customer. We've maintained a strong reputation in the industry for many years. We are honest and work on building a long-term relationship with our customers.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
18 Years Factory Cosmetic Plastic Cream Jar - ...
-
Super Lowest Price 5ml Cosmetic Jars - 10ml ox...
-
Hot New Products Bottle Aluminum Plastic Caps -...
-
OEM Factory for Empty Mini Spray Perfume Bottle...
-
100% Original Factory 15ml Frosted Perfume Bott...
-
Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - 150ml 200...

