Good User Reputation for Glass Empty Candy Bottle - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
UK Packaging Awards 2018 | 10ml Perfume Bottle
Everyday Cheapskate: Homemake natural cleansers that get the job done | Family | Custom Perfume Bottles
Our advancement depends over the highly developed devices, excellent talents and continually strengthened technology forces for Good User Reputation for Glass Empty Candy Bottle - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kuwait , Dubai , Berlin , If you give us a list of products you are interested in, along with makes and models, we can send you quotations. Please email us directly. Our goal is to establish long-term and mutually profitable business relationships with domestic and overseas clients. We look forward to receiving your reply soon.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Factory directly Perfume Atomizer Design - 150...
-
Factory Cheap Hot 3.53 Oz Cream Container - 10...
-
Online Exporter 50g Acrylic Retro Cream Packagi...
-
China Cheap price Cream Emty Jar With Aluminum ...
-
Factory Cheap Hot Screen Printing Surface Handl...
-
Ordinary Discount White Square Cream Jar - AJ-...

