Competitive Price for Matte Black Cosmetic Jar - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
The eco-friendly beauty and grooming brands eliminating on board plastics | 10ml Perfume Bottle
We thinks what clients think, the urgency of urgency to act from the interests of a purchaser position of principle, allowing for greater top quality, decrease processing costs, price ranges are much more reasonable, won the new and aged prospects the support and affirmation for Competitive Price for Matte Black Cosmetic Jar - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sri Lanka , Seychelles , UAE , If you have any requests, pls email Us with your detailed demands, we will give you the most wholesale Competitive Price with the Super Quality and the Unbeatable First-class Service ! We can give you the most competitive prices and high quality, because we are much more PROFESSIONAL! So please do not hesitate to contact us.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.







