Popular Design for Vintage Perfume Bottle - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cary based perfumery allows you to create your own signature fragrance :: Out and About at WRAL.com | 10ml Perfume Bottle
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
Our business has been focusing on brand strategy. Customers' pleasure is our best advertising. We also offer OEM company for Popular Design for Vintage Perfume Bottle - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Spain , Canada , Pretoria , Our company now has many department, and there have more than 20 employees in our company. We set up sales shop, show room, and product warehouse. In the meantime, we registered our own brand. We have tightened inspection for quality of product.
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.
-
Factory made hot-sale Perfume Spray Bottles - ...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - ...
-
Factory wholesale Cosmetic Jars For Cream - 25...
-
Newly Arrival Custom Cosmetic Pp Cream Jar - 4...
-
Best Price on Promotion Cosmetic Jar - 40ml al...
-
Discount wholesale Plastic Jar For Cosmetic - ...











