Hot sale Pen Spray Bottle - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-19-100 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 100 ml |
| Diameter | 64 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 28 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Custom Perfume Bottles
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | 10ml Perfume Bottle
Our group through specialist training. Skilled expert knowledge, sturdy sense of assistance, to fulfill the provider needs of shoppers for Hot sale Pen Spray Bottle - 100ml PP plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Estonia , Belgium , Colombia , Custom orders are acceptable with different quality grade and customer's especial design. We are looking forward to establish the good and successful cooperation in business with long terms from the customers of all over the world.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
China Manufacturer for Card Shape Spray Bottle ...
-
Top Suppliers 50ml Plastic Cream Jar - 20 ml u...
-
Manufacturing Companies for Custom Plastic Jars...
-
Wholesale Dealers of Industrial Use Personal Ca...
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
Factory Supply Large Plastic Cosmetic Jars - 3...

